FOM SDP Zenica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Najbolje uređenje BiH?!

+3
Sony
Mario
Blanka
7 posters

Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Blanka Wed Nov 05, 2008 2:02 am

Pošto sam vas kritikovala da nemamo temu o našoj državi a imamo o "Velikoj Srbiji", osjećala sam obavezu da ipak ja budem ta koja će otvoriti temu o našoj državi. Very Happy
Svi znamo da je naša država jedna od najkomplikovanijih na svijetu. Podijeljeni smo na Bog zna koliko dijelova(2 eniteta, pa Federacija na 10 kantona, Brčko Distrikt....) pa imamo 14 Ustav-a, 3 službena jezika, jednu od najvećih administarcija na svijetu, najviše predsjednika Shocked Sve u svemu, ne daj Bože nikome!

Moje lično mišljenje o najboljem uređenju BiH je sljedeće:
-ukinuti entitete, ili podijeliti teritorij države na 3,4 regije(koje neće biti podijeljene po "nacionalnom ključu").
-donijeti novi, jedinstveni Ustav BiH
-ukinuti Predsjedništvo, uvesti funkciju jednog predsjednika
-smanjiti broj političkih stranaka
-smanjiti ogromnu administraciju

Ali, nažalost, znam da su ovo samo moje puste želje No

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi? Da li se slažete sa mnom ili imate neki drugačiji stav?
Blanka
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 75
Join date : 2008-10-23
Age : 35
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Mario Wed Nov 05, 2008 2:17 am

Mhm evo sad cu da ja nesto kazem o ovome Very Happy

1. Drago mi je da ste i vi poceli otvarati teme a ne samo ja Very Happy
2. U potpunosti se slazem da imamo jaaaako komplikovan sistem koji je neefikasan i preskup
3. Tovj prijedlog je odličan ali u situaciji u kojoj se nalazimo je tesko izvodiv .. zasto? evo sad cu da objasnim:
Mi smo zemlja sa 3 (naroda, nacije, religije ili kako nas vec nazivaju i svrstavaju).. Mi smo zemlja koja je prije 13 godina izasla iz rata .. Imamo 2 entiteta 1 distrikt i 10 kantona.
po meni su veci problem kantoni nego entiteti. Ali najveci problem smo MI SAMI SEBI! dok ljudi u F BIH provode vrijeme da pricaju sta ne valja u RS, ljudi u RS pricaju kako Federacija ne valja i kako ce se oni odcijepiti... a sta se desava dok oni sjede i pricaju?? NISTA! Pa hajmo se malo takmiciti ! Ajde da Federacija bude bolja od RS ili obrnuto! A ne da se takmicimo ko je gori! kod nas sve ide po opnome: kod mene je lose ali kod tebe je još gore! i tako iz dana u dan Dodik prica o odvajanju, Hare i Tihi o ukidanju a Lajcak kako smo mi "bili i da cemo ostati 1 zemlja (sa 2 entiteta)" i tako iz dana u dan oni kradu, mi ne radimo i samo pljujemo po drugim koji su nama za sve krivi! Nek FBIH dokaže praktično ja je jaca, razvijenija i ekonomski stabilnija od RS, nek RS dokaze da su bolji od FBIH da rade bolje, da posluju, da izvoze! A kad dodjemo do toga, tada entiteti nece biti problem!

Takmicimo se u boljem i sve drugo postaje nebitno. Naravno ukinuti kantone to je glupost ali ako se vec ne mozemo dogovoriti oko entiteta nek budu tu ali svesti vlast na Federalnu i RS i drzavnu koja ce imati puno vece ovlasti u oblasti ekonomije kako ne bi kaskali sa zakonima kao sto su zakoni o uvozu i izvozu!
Mario
Mario
Administrator
Administrator

Broj komentara : 154
Join date : 2008-10-21
Age : 35
Mjesto : Zenica

https://fomsdp.bosnianforum.com

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Blanka Wed Nov 05, 2008 2:42 am

Znam da je ono što ja želim(a vjerovatno i većina nas) teško izvodljivo.
Potpuno si upravu što se tiče "takmičenja" FBiH i RS-a.
Što se tiče ukidanja entiteta, jbg, jasno stoji u Ustavu kao najvišem pravnom aktu jedne države, da se BiH sastoji iz 2 entiteta. Mi tu teško možemo nešto učiniti. Trebamo to poštovati, isto kao što tražimo da se poštuje Ustav kada počnu priče iz RS-a o referendumu.
Recimo da je ovakvo uređenje sa 2 entiteta prihvatljivo kao neko dugoročno rješenje, ali samo uz ekonomsko jačanje i prosperitet oba entiteta.
Blanka
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 75
Join date : 2008-10-23
Age : 35
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Sony Wed Nov 05, 2008 10:43 am

Ja sam za ukidanje i FB iRS, ali i kantona i Disktrikta Brcko. Nisam za nikakvo dijeljenje BiH po regijama, ili bilo kakva podjela, za mene ne dolazi u obzir.

Slazem se da treba ukinuti predsjednistvo, uvesti jednog predsjednika...
Sony
Sony
Ćirilo
Ćirilo

Broj komentara : 141
Join date : 2008-10-25
Age : 34
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  KeNo Wed Nov 05, 2008 7:43 pm

Apsolutno je tačno da treba ukinuti prevenstveno ove odvratne entitete, zatim kantone, a tako i ovu pokvarenu glomaznu administraciju. Ovaj ustav koji je trenutno važeći kod nas (kažem "trenutno", jer me užasava pomisao da bi isti mogao ostati nepromijenjen), poslužio je samo da se zaustavi rat, i kao takav u miru ne može, i ne smije da opstane! Taj isti ustav nas koči u daljem razvoju i omogućava ovoj bandi koja vlada da uništavaju ovu prelijepu zemlju, da kradu, da muče ovaj siroti narod (ne znam za vas, ali u meni nešto hoće da pukne kad vidim nekog starijeg čovjeka kako traži komad hljeba u kontenjeru, a sve zbog ove gamadi koja se konstantno bogati dok većina nema sta da jede!), i ukratko, rade šta im je volja, poput nekih despotskih tirana starog doba. Mislim, dosta mi je više priče tipa: "To je tako, i teško da možemo mi tu šta uraditi" E pa ja kažem da možemo, i moramo! Padali su i veći od ovih naših, sjetimo se samo Francuske revolucije! Zato, trebamo se dignuti svi mi i sj..... ovu bandu! Pa ako već ne može mirnim demokratskim putem, što da ne REVOLUCIJOM!? Ponekad je u redu ići linijom manjeg otpora, ali kad više ne može tako, onda šta nam preostaje? Meni se čini da se polako približava i taj trenutak odluke... MI ILI ONI.
KeNo
KeNo
Administrator
Administrator

Broj komentara : 108
Join date : 2008-10-23
Age : 39
Mjesto : Nicaze

http://smze.net

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Blanka Wed Nov 05, 2008 8:04 pm

Slažem se! Ali zar misliš da je naš narod spreman na revoluciju? Pa taj narod više od decenije glasa za istu nacionalističku gamad? Očigledno im je dobro.... lol!
Blanka
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 75
Join date : 2008-10-23
Age : 35
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Ajde da se malo i ja ukljucim u ovu temu...

Komentar  Semir Wed Nov 05, 2008 9:39 pm

Kao prvo slazem se sa tobom Blanka oko mnogo toga, ali kao sto kazu predhodne moje kolege to jako tesko izvodljivo. Nasa drzava je jedan veliki SATARAS koji se i dan danas krcka na vatri. Ja sam isto za ukidanje entiteta ali isto tako slazem se sa Mariom sto kaze da su kod nas veci problem u Federaciji, kantoni koji ih je previse. Nastranu sto je njih previse, nego nasi kantoni se ponasaju kao male drzavice sto je puno gore. Svaki kanton ima svog PREMIERA- nidje veze...To ima samo kod nas... Ali ajde mi mladi da nesto pokrenemo... Slazem se gore sa Kenom da bi trebali, bar mi omladina da se dignemo jer smo se po mom misljenju jako ulijenili i da napravimo pravi USTANAK kako kaze Keno i da ovu gamad skinemo vise sa vlasti... Dosta je vise sa NACIONALIZMOM u BiH.
Nema mi nista mrze ljudi kada me neko upita, kaze "Jesil ti Bosnjak?". Ma odmah bi mu je....o drsku od tave Evil or Very Mad .
Ljudi moji pa mi smo u Bosni i Hercegovini, ja sam Bosanac i Hercegovac kao i vi moje kolege.
I jos nesto, "[b]SVE DOK JE MJESANJA VJERE U POLITIKU NAMA NIKADA NECE BITI DOBRO"!!! Evil or Very Mad
Mislim da se slazete sa ovom mojom predhodnom recenicom...

AJde, bice nam bolje jednog dana ako Bog da, ali da Bog da...

Pozzz! lol!
Semir
Semir
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 64
Join date : 2008-10-25
Age : 37
Mjesto : Zenica

http://www.cityzeradio.co.cc/

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  1116 Thu Nov 06, 2008 1:44 am

Dovoljno smo mali da treba ići na jačanje općina i jačanje države. Eventualne regije bi trebale imati minornu ulogu sa što manje administracije.

Sadašnje uredjenje je status quo koji koristi samo pljačkašima na vlasti.

Distrikti, entiteti, kantoni, to je nepotrebno.

Ali za bilo kakve promjene treba sa sazrije stanovnistvo BiH...pa ce se to desiti...

1116
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 87
Join date : 2008-11-02
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Mario Fri Nov 07, 2008 8:53 pm

tesko je ocekivati neki veci napredak kada je koda se kod nas sistematski zaglupljuje narod! Jer nikome ne odgovara pametan mlad i skolovan covjek...
Mario
Mario
Administrator
Administrator

Broj komentara : 154
Join date : 2008-10-21
Age : 35
Mjesto : Zenica

https://fomsdp.bosnianforum.com

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Sony Fri Nov 07, 2008 9:14 pm

Ma po meni, u nasoj zemlji vlada seljacki mentalitet...
Sony
Sony
Ćirilo
Ćirilo

Broj komentara : 141
Join date : 2008-10-25
Age : 34
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Blanka Fri Nov 07, 2008 9:21 pm

Sony (citat):Ma po meni, u nasoj zemlji vlada seljacki mentalitet...

Logično!!! Zato nam je ovako "dobro"! Razz
Blanka
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 75
Join date : 2008-10-23
Age : 35
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  1116 Fri Nov 07, 2008 9:27 pm

pa trebali bi se boriti protiv toga, zar ne? barem mi, kad niko neće

1116
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 87
Join date : 2008-11-02
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Blanka Fri Nov 07, 2008 10:17 pm

1116 (citat):pa trebali bi se boriti protiv toga, zar ne? barem mi, kad niko neće

Upravo tako! Mi se i borimo a i borit ćemo se! Pa barem da našim potomcima "napravimo" bolju državu i svjetliju budućnost!!! Very Happy
Blanka
Blanka
Škrabalo
Škrabalo

Broj komentara : 75
Join date : 2008-10-23
Age : 35
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  ALEN G. Tue Nov 11, 2008 12:32 pm

Regionalizacija BiH je jedino realno rjesenje za razvoj i prosperitet BiH (bar po meni)!
Definitivno sam za ukidanje entiteta, a naravno i kantona! Mozda da se BiH uredi na nacin da par vecih gradova budu centri regija, kao SA, MO, Ze, Bihac, TZ, BL i Brcko...Ovako stvarno ne ide na bolje, jer imati x ministarstava koja samo trose budzetska sredstva je glupost nad glupostima! Novac koji bi se oslobodio od smanjenja broja ministarstava bi trebalo plasirati u investicijke aktivnosti i poticanje razvoja privrede! Najbolje bi bilo da se svi zakoni donose na nivou BiH, bez mogucnosti da nizi nivoi vlasti prilagodjavaju ih na nacin kako njima odgovara!
2 b continued...
ALEN G.
ALEN G.
Rookie
Rookie

Broj komentara : 37
Join date : 2008-10-25
Age : 37
Mjesto : Zenica

Na vrh Go down

Najbolje uređenje BiH?! Empty Re: Najbolje uređenje BiH?!

Komentar  Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu